Największe giełdy świata – zestawienie

Największe giełdy świata – zestawienie

13:20 05/10/2017

Interesujesz się inwestycjami giełdowymi i chcesz wiedzieć, jacy gracze są obecnie najważniejsi w tym sektorze finansowym? Przedstawiamy listę 10 największych giełd świata.

Jeszcze sześć lat temu światowe centrum giełdowe stanowiły kraje euroatlantyckie. Obecnie przesuwa się ono coraz mocniej w rejon Pacyfiku, zwłaszcza Chin, zyskujących coraz bardziej znaczącą pozycję na międzynarodowym rynku finansowym. Choć pierwsze miejsca wciąż zajmują USA i Wielka Brytania, nie da się nie zauważyć, że rynki dalekowschodnie zyskują coraz większe znaczenie na giełdzie. Jeśli chcesz poznać przyczyny zachodzących zmian oraz prognozy na kolejne lata, polecamy książki o finansach, biznesie i ekonomii, które szerzej prezentują tę problematykę. Poniżej znajdziesz zestawienie najważniejszych współczesnych graczy giełdowych wraz z wysokością ich kapitału.

 

1. NYSE Euronext - USA (Nowy Jork, USA), kapitalizacja 14,63 bln dolarów.

2. NASDAQ (Nowy Jork, USA), kapitalizacja 4,53 bln dolarów.

3. London SE Group (Londyn, Wielka Brytania), kapitalizacja 3,53 bln dolarów.

4. Tokyo SE (Tokio, Japonia), kapitalizacja: 3,28 bln dolarów.

5. NYSE Euronext - Europa (Paryż, Francja), kapitalizacja 2,68 bln dolarów.

6. Hong Kong Exchanges (Hong Kong, Chiny), kapitalizacja 2,63 bln dolarów.

7. Shanghai SE (Szanghaj, Chiny), kapitalizacja 2,31 bln dolarów.

8. TMX Group (Toronto, Kanada), kapitalizacja 2,04 bln dolarów.

9. Deutsche Borse (Frankfurt nad Menem, Niemcy), kapitalizacja 1,39 bln dolarów.

10. Australian SE (Sydney, Australia), kapitalizacja 1,35 bln dolarów.

 

Największą i najbardziej znaczącą giełdą pozostaje – niezmiennie od wielu lat – New York Stock Exchange. Jej ogromny kapitał (ponad 14 bilionów dolarów) siedemdziesięciokrotnie przewyższa środki Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Indeks akcji DJIA, należący do nowojorskiej giełdy, obejmuje aż trzydzieści międzynarodowych koncernów, w których skład wchodzi m.in. Coca-Cola czy IMB.

London Stock Exchange to jedna z najstarszych giełd na świecie, której początki sięgają 1801 roku. Obecnie notowanych jest na niej ok. 2,5 tys. spółek. Głównym indeksem brytyjskiej giełdy jest FTSE 100.

Tuż za podium uplasowała się Tokio Stock Exchange, która na początku lat 90. uważana była za największą giełdę światową. Obecnie posiada ona ponad 2 tys. spółek i walczy o pozycję z giełdą brytyjską.