Gdzie szukać informacji o analizie rynku w internecie?

Gdzie szukać informacji o analizie rynku w internecie?

14:20 01/10/2018

Jest to tematyka, która z każdym rokiem staje się coraz bardziej popularna zarówno w sektorze przedsiębiorstw prywatnych, jak i publicznych. Część firm szuka odpowiednich wykonawców. Inne zastanawiają się z kolei, jak samodzielnie opracowywać efektywne analizy rynku.

I tu pojawia się problem - gdzie szukać wartościowych informacji o analizie rynku? Najlepszym miejscem na rozpoczęcie poszukiwań wydaje się internet. Zapewne swoje poszukiwania rozpocząłeś od wpisania wspomnianego terminu w Google i przyjrzenia się dostępnym wynikom. Jednak większość z nich to podstawowe definicje, które nie pomogą Ci w tworzeniu praktycznych analiz rynku. Jak więc szukać rzetelnych materiałów?

 

Materiały pochodzące z uczelni i od studentów

Analiza i badanie rynku to wciąż dziedzina w sporym stopniu akademicka. Właśnie tam odbywa się najwięcej wartościowych szkoleń i badań związanych z tą tematyką. Właśnie dlatego warto przyjrzeć się dostępnym w internecie materiałom. Na myśl oczywiście przychodzą wszelkiego rodzaju uczelniane podręczniki i opracowania. Warto jednak szukać także np. notatek z wykładów, które często znaleźć można wpisując w Google frazy kluczowe zawierające słowo “wykłady” bądź “notatki”.

 

Specjalistyczne blogi tematyczne

Wielu specjalistów publikuje w sieci swoje artykuły i eseje. Takie blogi branżowe można znaleźć w serwisach typu blox.pl, blogspot czy wordpress.com. Skorzystanie w Google z modyfikatora “site:” (np. site:blox.pl) pozwoli na znalezienie wszystkich blogów o określonej tematyce na danej platformie blogerskiej.

 

Darmowe materiały wyspecjalizowanych firm

Profesjonalne firmy, takie jak Quantify, zajmujące się analizą rynku dla różnorakich przedsiębiorstw, cały czas udostępniają darmowe materiały na temat analizy rynku. Poszukując nowych klientów, gotowe są udostępniać część swojego know-how, by efektywnie działać w przestrzeni internetowej. Warto skorzystać z tej wiedzy lub, jeśli nie chcemy zajmować się robieniem analizy sami, po prostu skorzystać z ich usług.

 

Materiały anglojęzyczne

Analiza rynku to rozległa dziedzina wiedzy. Materiały na jej temat nie są łatwe do znalezienia w sieci, a już tym bardziej za darmo. Z tego względu warto rozszerzać poszukiwania na inne języki. Jeżeli dodamy hasło “pdf”, łatwiej będzie nam odkryć wartościowe opracowania zamieszczone w internecie.

 

Czy znacie jeszcze inne darmowe sposoby na pozyskanie w sieci praktycznych materiałów nt. analizy rynku? Zachęcamy do komentowania artykułu.